2. Sınıf Anlamlı ve Kurallı Cümle Oluşturma (3)

2. Sınıf Anlamlı ve Kurallı Cümle Oluşturma (3)

2. sınıf anlamlı ve kurallı cümle oluşturma konu anlatımı, cümle bilgisi testleri, cümle kurma etkinlikleri ve çalışma kağıtları hazırladık. İlk olarak bu konu hakkında eksik öğrenmeler varsa lütfen ilgili sayfamızın konu anlatım kısımlarını inceleyiniz. Cümleler duygu, düşünce haber veya istek gibi yargılar belirtir. Mesela, “Babam eve geliyor.” cümlesi bir haber cümlesidir. Bu örnekte haberi bildiren sözcük cümle sonunda kullanılmıştır. Bundan dolayı bu cümlelere kurallı cümle diyoruz.

2. Sınıf Anlamlı ve Kurallı Cümle Oluşturma Konu Anlatımı Pdf

2. sınıf anlamlı ve kurallı cümle oluşturma konu anlatımı aşağıda maddeler halinde kısa bir şekilde anlattık.

  • Cümlenin ilk harfi büyük harfle başlar sonuna uygun noktalama işareti konur. Örnek : Halam bizi ziyarete gelecek mi?
  • Duygu, düşünce, haber ya da bir isteği tam olarak bildiren sözcük ya da sözcük gruplarına cümle denir. Mesela : Bilgi yarışmasında çok heyecanlandım. Bu cümle bir duygu belirtir.
  • Cümlelerdeki eksik sözcükler tamamlanırken anlam bütünlüğüne dikkat edilir. Örnek olarak : Annemin söylediklerini …………………. . Burada olduğu gibi noktalı yere anladım sözcüğü yazılabilir.

2. sınıf cümle bilgisinde hazırladığımız diğer etkinlik ve konu anlatımlarına dair içeriklere buradan ulaşabilirsiniz. Anlamlı ve kurallı cümle oluşturma etkinliklerini kazanım odaklı hazırladık. Hetrekese faydalı olmasını diliyoruz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?