4. Sınıf Türkçe(Yazım Kuralları – Ki’nin Yazımı)

4. Sınıf Türkçe(Yazım Kuralları – Ki’nin Yazımı)

4. sınıf ki ekinin yazımı konu anlatımı, etkinlik ve çalışma kağıtları, test, değerlendirme sayfaları ki bağlacı ile etkinlikler pdf 2021. İlk olarak bağlacın tanımını yapalım.

Cümlelerde geçen ‘‘-ki’’, bağlaç ya da ek olabilir. Ek olan ‘‘-ki’’ bitişik yazılır.
Bağlaç olan ‘‘ki’’ ise ayrı yazılır. Pratik olarak birbirinden şu şekilde ayırt ederiz:‘‘ki’’ ekinde sonra bulunduğu kelimeye ‘‘-ler’’ ekini getirdiğimiz zaman kelime anlamını kaybetmiyorsa ektir ve bitişik yazarız. Böylece anlamını kaybediyorsa bağlaçtır ve ayrı yazarız.

4. Sınıf Ki Ekinin Etkinlikleri

4. sınıf ki ekinin yazımı etkinliklerini 2 sayfa olarak hazırladık. İlk olarak Aşağıdaki cümleleri -ki eki veya ki sözcüğünden uygun olanı ile tamamlama etkinliklerine yer verdik. Mesela Dün akşam………………… film çok güzeldi. Örnekte de olduğu gibi boşluğa gelmesi geren ki bağlacı yazılmalıdır. Örnek olarak aşağıdaki fotoyu inceleyelim:

4. sınıf ki ekinin yazımı
4. sınıf ki bağlacı etkinlik ve çalışma kağıtları

Ki Eki Test

Ki ekinin yazımı test amaçlı da kullanabiliriz. İkinci olarak verilen dairelere ‘‘ki’’ eki veya bağlacının yazımı doğruysa (D), yanlışsa (Y) yazma testine yer verdik. Mesela “Ağacın dalında ki kuş gitmiş. ” Burada ki bağlacı değildir. Örnek olarak:

ki ekinin yazımı test
ki ekinin yazımı test

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?