2. Sınıf Anlamlı ve Kurallı Cümle Oluşturma (4)

2. Sınıf Anlamlı ve Kurallı Cümle Oluşturma (4)

Anlamlı ve kurallı cümle etkinlik 2. sınıf, konu anlatımı, cümle bilgisi testleri, cümle kurma etkinlikleri ve çalışma kağıtları hazırladık.

2. sınıf anlamlı ve kurallı cümle oluşturma konu anlatımı, cümle bilgisi testleri, cümle kurma etkinlikleri ve çalışma kağıtları hazırladık. İlk olarak bu konu hakkında eksik öğrenmeler varsa lütfen ilgili sayfamızın konu anlatım kısımlarını inceleyiniz. Cümleler duygu, düşünce haber veya istek gibi yargılar belirtir. Mesela, “Babam eve geliyor.” cümlesi bir haber cümlesidir. Bu örnekte haberi bildiren sözcük cümle sonunda kullanılmıştır. Bundan dolayı bu cümlelere kurallı cümle diyoruz.

Anlamlı Ve Kurallı Cümle Etkinlik 2. Sınıf Cümle Bilgisi Çalışma Kağıtları

Anlamlı ve kurallı cümle etkinlik 2. sınıf etkinliklerini aşağıda maddeler halinde kısa bir şekilde anlattık.

  • karışık olarak verilen kelimelerden anlamlı ve kurallı cümleler yazma çalışmaları
  • Duygu, düşünce, haber ya da bir isteği tam olarak bildiren sözcük ya da sözcük gruplarına cümle denir. Mesela : Bilgi yarışmasında çok heyecanlandım. Bu cümle bir duygu belirtir.
  • Cümlelerdeki eksik sözcükler tamamlanırken anlam bütünlüğüne dikkat edilir. Örnek olarak : Annemin söylediklerini …………………. . Burada olduğu gibi noktalı yere anladım sözcüğü yazılabilir.

2. sınıf cümle bilgisinde hazırladığımız diğer etkinlik ve konu anlatımlarına dair içeriklere buradan ulaşabilirsiniz. Anlamlı ve kurallı cümle oluşturma etkinliklerini kazanım odaklı hazırladık. Hetrekese faydalı olmasını diliyoruz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?