1. Sınıf Verilmeyen Toplananı Bulma – 1

1. Sınıf Verilmeyen Toplananı Bulma – 1

1. sınıf verilmeyen toplananı bulma alıştırmaları, matematik toplama işleminde verilmeyen toplananı bulma, konu anlatımı, etkinlikleri. Verilmeyen toplananı bulma bir toplama işleminde toplananlardan birinin verilemediği işlemdir. Daha öncede belirtildiği gibi toplama işlemi ekleme, artırma işlemidir. Burada ise toplama işlemi yapılmış fakat toplananlardan biri verilmemiştir. Bu durumda verilmeyeni bulmak için 2 yol vardır. Bunlardan birincisi toplamdan, toplananı çıkarırız. Mesela 16 + ….. = 19 işleminde 19 – 16 = 3 sonucu verilmeyen toplanandır. İkinci olarak da üzerine sayma yöntemidir. Örnek olarak 8 + ….. = 12 işleminde 8’in üzerine 12’ye kadar sayarız. 8, 9, 10, 11, 12 görüleceği gibi dört kere sayma işlemi yaptık. 1. sınıf öğrencileri somut nesneler ile bu konuyu daha iyi kavrayacaktır. Bununla beraber verilemeyen toplananı bulma konu anlatımı, etkinlik ve alıştırmalarına buradan ulaşabilirsiniz.

1. Sınıf Verilmeyen Toplananı Bulma Alıştırmaları, Etkinlikleri Matematik

1. sınıf verilmeyen toplananı bulma yukarıda da gösterildiği gibi etkinliklerde de yer verdik. Öncelikle verilen nesneler ile somutlaştırarak ilk etkinliğimize başlıyoruz.

1. sınıf verilmeyen toplananı bulma
Aşağıdaki örneği inceleyelim. Verilmeyen toplananı örnekteki gibi bulalım

Daha sonra verilen örneğe uygun olarak verilmeyen toplananı bulma etkinliğimize yer verdik. Burada az önce belirttiğimiz gibi üzerine sayma yöntemi kullanırız. Mesela:

Verilmeyen toplananı örnekteki gibi bulalım.

Son olarak da 1. sınıf boyama etkinliği hazırladık. Burada ise verilen 3 sayıdan verilemeyen toplanan hangisi ise onu boyama çalışması hazırladık.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?