2. Sınıf Geometrik Cisimler

2. Sınıf Geometrik Cisimler

2. sınıf geometrik cisimler ve özellikleri konu anlatımı, geometrik cisimler etkinlik ve çalışma kağıdı test sayfaları pdf 2020-2021. Geometrik cisimlerin değişik özellikleri bulunmaktadır. Bu özelliklerinin başında şüphesiz farklı şekilleri gelir. Şimdi gördüğümüz geometrik cisimlerin tanımlarını yapacağız ve bunları öğrenmeye çalışacağız. Konu Anlatımı ve takiben etkinlik ve çalışma kağıtları ile konuyu iyice pekiştirme imkanı bulacaksınız. Aşağıda hazırladığımız çalışmanın detaylı açıklaması verilmiştir.

2. Sınıf Geometrik Cisimler Ve Özellikleri

Kullandığımız defterimiz, silgimiz, kalem kutumuz ya da defterlerimiz geometrik cisimlerdir. Aynı zamanda spor yaparken oynadığımız topumuz da yine geometrik cisimdir. Şimdi bu geometrik cisimlerin isimlerini öğreneceğiz ve onları anlamaya çalışacağız.

Geometrik Cisimler Küp:

2 sınıf geometrik cisimler konusu içinde yer alan küpün özellikleri 8 köşesi ve 6 yüzeyi ile 12 ayrıtı bulunan şekillere küp denir. Küpler kapalı şekillerdir. Aynı zamanda küplerin her yüzeyi kare şeklindedir ve birbirine benzerdir. Yani bütün kare yüzeyleri aynı ölçüye sahiptir. Mesela bir zarın şekli küptür. Böylece farklı şekiller üzerinden örnekleri inceleyebilir ve küp şeklinin nasıl göründüğünü daha iyi anlayabilirsiniz.

Küpün;
12 tane ayrıtı vardır.
8 tane köşesi vardır.
6 tane yüzü vardır.

Geometrik Cisimler Üçgen Prizma:

ikinci sınıf geometrik cisimler Prizmalar tabanlarının şekline göre isimlendirildiklerinden, tabanı üçgen olan prizmalara üçgen prizma denir. Üçgen prizmalar tabanını oluşturan üçgene göre, eşkenar üçgen prizma veya dik üçgen prizma olarak isimlendirilir.

Geometrik Cisimler 2. Sınıf Diktörtgen Prizma:

2. sınıf geometrik cisimler konusu içinde yer alan 6 tane dikdörtgen yüzeyi ve 8 köşesi ile beraber 12 ayrıtı bulunan kapalı şekli dikdörtgenler prizması denmektedir. Dikdörtgenler prizmasına örnek olarak kibrit kutusunun söyleyebiliriz. Ya da silgilerimiz de yine dikdörtgenler prizmasına benzer.

Geometrik Cisimler 2. Sınıf Silindir:

ikinci sınıf geometrik cisimler için yer alan silindir Karşılıklı iki yüzeyi birbirine benzer olan kapalı şekli silindir denmektedir. Silindirin köşesi yoktur ve her iki ucu da daire şeklinde görünür. Mesela borular bir silindir şekline sahiptir. Böylece silindirin nasıl bir şekli olduğunu çok daha iyi bir biçimde anlayabiliriz.

2. Sınıf Geometrik Şekiller Etkinlik

2. sınıf geometrik cisimler etkinlik sayfaları 3 sayfadan oluşmakta olup zengin içerikli görseller ve kazanım odaklı etkinliklerden oluşmaktadır. Aşağıdaki geometrik cisimleri inceleyelim. Boş bırakılan yerleri doldurma etkinliği. Aşağıdaki varlıkların hangi geometrik cisimlere benzediğini altlarına yazma etkinliği. Aşağıdaki geometrik şekillerin benzer ve farklı yönlerini yazma etkinlikleri.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?