3. Sınıf Kalanlı Bölme İşlemi

3. Sınıf Kalanlı Bölme İşlemi

3. sınıf kalanlı bölme işlemi, alıştırmaları, etkinlikleri, konu anlatımı, örnekleri. Bölme işlemi dört temel işlemden birisidir. Bir sayıdan, başka bir sayının ardışık olarak çıkarılması işlemi. Bu özelliğiyle bölme işlemi, çarpma işleminin ters işlemidir.Bölme işleminde; bölünen, bölen, bölüm ve kalan vardır. Bu ifadeler resim bölümündeki bölme işlemlerinde gösterilmektedir. Bir bölme işlemi ” : ” ya da “/” sembolleriyle gösterilir. Matematikte kalanlı bölme, iki tam sayı arasında gerçekleşen ve hem sonucu (bölüm) hem de kalanı olan bölme işlemidir.

3. Sınıf Kalanlı Bölme İşlemi Örnekleri

3. sınıf kalanlı bölme işlemi örnekleri zengin içerikli etkinliklerden oluşmaktadır. 2. sayfadan oluşan kalanlı bölme işlemi etkinlikleri. Bölen, bölünen, bölüm ve kalan arasındaki ilişkiyi kavratmaya yönelik bölme işlemi örnekleri. Bölünen: Bir bölme işleminde eşit bölümlere ayrılması gereken miktar veya sayı. Bölen: Bölünen sayının kaç eş parçaya ayrılacağını gösteren sayı. Bölüm: Bölme işlemi sonunda elde edilen sayı. Kalan: Bölme işlemi sonunda paylaştırılamayan sayı. Bir bölme işleminde bölen 3, bölüm 5 ve kalan 2 ise bölünen sayı kaçtır?

Kalanlı Bölme İşlemi Alıştırmaları Etkinlikleri

3. sınıf kalanlı bölme işlemi alıştırmaları etkinlikleri 28 adet etkinlikten oluşmaktadır. Bölme işleminde en küçük sayıyı gösteren kalan bölme işleminin kalanlı mı kalansız mı olduğunu gösterir. Eğer kalan 0 ise kalansız bir bölme işlemidir deriz. Kalan 0′ dan farklı bir sayı ise kalanlı bölme işlemi deriz. Kalanlı bölme işleminde ise kalan sayı her zaman bölen ve bölümden daha küçük olmak zorundadır. Bölme işleminde bölünen, bölen, bölüm ve kalan arasındaki ilişkiyi fark etmeye yönelik kalanlı bölme işlemi alıştırmaları ve etkinlikleri. Bir bölme işleminde bölen 3, bölüm 5 ve kalan 2 ise bölünen sayı kaçtır?

3. sınıg bölme işlemi etkinliklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?