Soner Hoca'yı Takip Et..
  • TARİH: 29.09.2023
1. Sınıf Toplama İşlemi Kazanım Testi – 1

1. Sınıf Toplama İşlemi Kazanım Testi – 1

Birinci sınıf toplama işlemi kazanım testi, Birinci sınıf toplama işlemi etkinlikleri, Birinci sınıf toplama işlemi çalışma kağıdı.. Aynı türden nesneleri birbirine ekleme,bir araya getirme işlemidir.Toplama işlemi sonucunda oluşan miktar artar , çoğalır , fazlalaşır , büyür . Bir toplama işleminde bir araya gelen sayıların her birine toplanan denir. 6 + 3 = 9 işleminde 6 ve 3 sayıları toplanandır. Bir toplama işleminde toplananların bir araya gelmesi sonucunda oluşan sayıya toplam denir. 9 + 2 = 11 işleminde 11 sayısı toplamdır. Toplama işleminin sonucunu bulabilmek için bir toplanandan başlayıp ileri doğru sayma yapılır.Saymada söylenecek sayı sayısı diğer toplanan kadardır.Başlangıç olarak büyük toplananı almak işlemi daha hızlı yapmamızı sağlar.

Birinci Sınıf Toplama İşlemi Kazanım Testi

Birinci sınıf toplama işlemi etkinlikleri, Birinci sınıf toplama işlemi çalışma kağıdı.. 1. sınıf toplama işlemi kazanım testi toplama işlemi konusunda eksik olan kazanımları belirlemek için oluşturulmuş özgün bir içeriktir. Testin içeriği belirli çoklukları toplayıp bunları sayısı olarak ifade etme becerisi içerir. Toplamanın artma çoğalma olduğunun kavranmış olduğunun test üzerinde kavranmış olması beklenir. Parmaklarla yapılan toplama işlemine örnekleme içerir. Belirli bir çokluktan belirli bir çokluğa ulaşabilmek için hangi sayının o çoklukla toplanması gerektiği üzerinde durulur. Verilen sayı gruplarından en büyüğü ve en küçüğü seçilerek bunların toplanması ve doğru şıkkın işaretlenmesi beklenir. Belirli sayıda varlıkların üzerine belirli sayıda bir varlık eklenirse sonucun ne olacağı sorulur. Sözel ifadelerle ifade edilen toplamların hangisinin doğru hangisinin yanlış olduğunun belirlenmesi istenir. Verilmeyen toplananın bulunarak doğru şıkkın işaretlenmesi istenir. Belirli grubun belirli özelliklerinin toplanıp doğru şıkkın işaretlenmesi istenir.

Birinci Sınıf Toplama İşlemi Etkinlikleri

Birinci sınıf toplama işlemi kazanım testi yaptırıldıktan sonra eksik öğrenmeler belirlenip bu öğrenmelerle ilgili etkinliklere yönelinmelidir. Toplama işleminin artma, çoğalma olduğunu kavrayamayan öğrenciye toplama işleminin mantığı tekrar anlatılmalıdır. Unutulmamalıdır ki dört işlem becerisinin temel taşlarından bir tanesi toplama işlemidir. Toplama işleminde oluşacak eksiklik diğer tüm işlemleri doğrudan veya dolaylı olumsuz anlamda etkileyecektir.

  1. 1. sınıf matematik ile ilgili etkinlere buradan ulaşabilirsiniz.
  1. 1. sınıf Toplama işlemi etkinliklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?