2. Sınıf Zihinden Toplama İşlemi – 1

2. Sınıf Zihinden Toplama İşlemi – 1

2. sınıf zihinden toplama işlemi, zihinden toplama konu anlatımı, yöntemleri, zihinden toplama etkinlikleri ve test sayfaları pdf 2020-221. Hazırladığımız etkinlimize konu anlatımı ile başlıyoruz. Zihinden toplama işlemi yaparken farklı yöntemler kullanırız. Bu yöntemler sayesinde toplama işlemlerini çok daha basit ve hızlı şekilde yapabiliriz. Şimdi bu yöntemlerin ne olduğunu öğreneceğiz ve tahmin üzerinden işlem yapmayı anlayacağız. İşte matematik zihinden toplama işlemi konu anlatımı.

2. Sınıf Zihinden Toplama İşlemi Konu Anlatımı

50’yi geçmeyen iki sayıyı zihinden toplarken önce onluklar toplanır, sonra birlikler toplanır. Çıkan sayılar birbirine eklenir. Verilen bilgiler doğrultusunda örneklerimiz mevcuttur. Bir diğer yöntem ise 10 sayısının katlarına tamamlama yöntemleridir. Toplananlardan büyük olan sayı, küçük olan sayıdan birlik alarak 10’un katına tamamlanır. Geriye kalan
birlikler üzerine eklenir.

Zihinden Toplama Yöntemleri

2. sınıf zihinden toplama işlemin de kullanılan iki yöntem oldukça basit ve anlaşılırdır. Bunlardan ilki önce onlukların sonra birliklerin toplanıldığı yöntemdir. Son olarak olarak da elde edilen onluk ve birlikleri toplayarak zihinden toplama işlemini tamamlarız. İkinci yöntem toplanan sayılardan Sadece bir tanesini onluk ve birliklerine ayırıp toplanan sayıya sırasıyla ekleme yöntemidir. Toplanan sayısıyla önce onluk daha sonra birlikler eklenir.

Zihinden Toplama İşlemi Yöntemi

2. Sınıf Zihinden Toplama Etkinlikleri

2. sınıf zihinden toplama etkinlikleri 3 sayfadan oluşmakta olup zengin içerikli görsellerden oluşmaktadır. Verilen yöntemlerle zihinden toplama işlemi yapma etkinlikleri. Zihinden toplama işlemini yapıp sonuçlarıyla eşleştirme çalışmaları. Zihinden işlem basamakları verilmiş olan toplama işlemlerini yazma etkinlikleri. Aşağıdaki toplama işlemlerini zihinden yapalım. Doğru cevabın olduğu boyala etkinlik ve çalışma sayfaları.

Zihinden Toplama Test

Etkinliklerimizin tamamı zihinden toplama test olarak da değerlendirme aracı olarak kullanılabilir. Dilerseniz öğrencilere hafta sonu çalışma ödevi olarak da verebilirsiniz. Youtube kanalımıza abone olarak 2. sınıf matematik derslerine ait konu anlatımlarını izleyebilirsiniz. Kanalımıza abone olursanız eklenen konu anlatımlarından anında haberdar olabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?