Soner Hoca'yı Takip Et..
  • TARİH: 17.05.2024
Bilsem Gölge Bulma – 1

Bilsem Gölge Bulma – 1

Bilsem gölge bulma etkinlikleri, soru örnekleri çalışmamıza hoş geldiniz. Çalışmalarımız tamamen özgün olup yoğun emek harcanarak hazırlanmıştır. Bu çalışmamızda gölge nedir, bilsemde hangi etkinliklere yer verilir bunları öğreneceğiz. Gölge, saydam olmayan bir cisim tarafından ışığın engellenmesiyle ışıklı yerde oluşan karanlık alandır. Bir nesneye ışık kaynağından yayılan ışık çarptığında, nesnenin aydınlanan yüzünün tersinde oluşan karanlığa gölge denir. Bilsem gölge bulma bireylerin zihinsel becerilerinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır.

Bilsem Gölge Bulma? Gölge Nasıl Oluşur?

Gölgelerin şekilleri gölgesi oluşan cismin şekline benzer. Gölgenin uzunluğunu, kısalığını ve şeklini ışığın geliş açısı belirler. Gölge daima ışık kaynağının zıt yönünde oluşur; çünkü gölgeler cisimlerin ışık alan bölümlerinin ters tarafında oluşur. Işık sağdan gelirse gölge solda; ışık soldan gelirse gölge sağda oluşur. Bilsem gölge bulma soruları zaten buna göre hazırlanmıştır. Gölgenin kendi içinde çeşitleri de vardır. Gölge çeşitlerini tam gölge ve yarı gölge olarak ikiye ayırabiliriz.Bir cisim üzerine gelen ışığın önünü tam olarak kapatabiliyorsa ışığı da tam olarak engellemiş olur ve cismin arkasına geçme olanağı bulamaz. Buna tam gölge denilir. Tam gölgenin oluşabilmesi için ışık kaynağının, cisimden daha büyük olması gerekir. Bu sebeple de tam gölgenin oluştuğu taraftan cisme bakan birisi ışık kaynağını göremez. Yarı gölgeye gelince; ışık kaynağı tam gölge oluşturan ışık kaynağına göre daha büyük ise cisim ışığı tam olarak engellemez. Işığın bir kısmı cismi aşar ve gölge oluşması gereken yere ulaşır. Bu da yarı gölgeyi oluşturur.

Gölge Bulma Etkinlikleri ve Örnek Soruları:

Bilsem gölge bulma etkinlikleri ve örnek soruları içinde verilen görseller ile ilgili sorulardan oluşmaktadır. Aşağıdakilerden hangisi yukarıdaki görselle ilişkilidir? Soruları ile görsel ve gölge ilişkisine yönelik sorular sorulmuştur. Gölge bulma örnek soruları ile görsel dikkat, akıl yürütme, görselleştirme, planlama becerilenin geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bilsem sınavlarına hazırlık sürecinde öğrencilere destek olmak için hazırladığımız çalışmamızın herkese faydalı olmasını diliyoruz.

Bilsem etkinliklerine buradan ulaşılabilirsiniz.

Akıl ve zeka etkinlik ve çalışmalarımıza buradan ulaşılabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?